sobota 18. října 2014

Travelling: Tour de Gran Canaria


Dnešní článek je o cestování po ostrově Gran Canaria a je trochu delší, takže si dejte něco dobré k pití a můžete začíst číst. :)
Nejsem ten typ člověka, co přijede někam k moři a celou dovolenou tráví na jedné pláži u moře a můj muž naštěstí také ne. Takže jsme si na tři dny půjčili auto a část ostrova si projeli. Půjčovné auta na 3 dny vyjde levněji, než kdybyste si zaplatili dva výlety pro ostrově pro dvě osoby a navíc benzín je zde levnější než u nás. Mimo to jsme ještě využili autobusové linky, které jezdí po ostrově a hned druhý den po příletu jsme se vydali do Palmitos Parku, což je taková malá ZOO, kde se navíc vždy v určitou dobu koná show s delfíny, papoušky a divokými ptáky. Mimo to zde najdete i "dům" orchidejí, kde mi z té krásy přecházel zrak a pak také motýlí dům. 

Palmitos Park
Další tři dny jsme pak strávili cestováním po ostrově. První den jsme navštívili horskou vesnici Soría. Přes hory jsme pak pokračovali zpět k moři. Připravte se ale na to, že silnice, které jsou na mapě značeny žlutě, jsou asi tak metr a půl široké a v horách se hodně kroutí, takže milovníky točení volantem naprosto ideální. :) Pokud jste byli na Gran Canarii byli nebo se tam chystáte, tak vám možná vnitrozemí jižní a střední části ostrova bude něco připomínat. Vzpomeňte si na Hvězdné války, které se zde natáčely 
Další zastávka byla v Mogánu, kde se nachází funkční větrný mlýn. Z Mogánu jsme pak pokračovali do přístavu Puerto de Mogán, kterému se přezdívá kanárské Benátky a kam jsme se ještě ke konci pobytu na jeden den vrátili a i šnorchlovali (východní pobřeží Gran Canaria není moc vhodné ke šnorchlování). Místo je to krásné a stojí za vidění. Poslední zastávku jsme uděali v městečku Puerto Rico, které je taky krásné, ale Puerto Mogán mi prostě uchvátilo.

Soría
Puerto de Mogán
v horách / in the mountains
Mogán
Druhý den jsme se vydali do středu ostrova. Projeli jsme palmovým údolím, udělali krástké zastávky v městečcích Fataga a v San Batolomé de Tirajana. 
Dále jsme pokračovali opět do hor a zamířili k Roque Nublo, což je skalní útvar, který je vidět z mnoha vyhlídek a pokud vám dosud nepřišlo, že se zde natáčely Hvězdné války, tak tohle by vám je mělo připomenout určitě (nejsem jejich fanda a viděla jsem jen asi jeden film, ale přesto jsem poznala místo, kde se část natáčela). Výstup na Roque Nublo není nijak náročný, dá se to zvládnout i v žabkách, ale je to do kopce, po kamenech a dost fouká, takže je lepší vzít si nějaký svetr. Já to ale zvládla i v tílku a v kraťasech, i když po cestě nazpátek mi už byla tedy pořádná zima. 
To na nejvyšší horu Pico de las Nieves výšlap dělat nemusíte, k vrcholu vede silnice a pak stačí vyjít jen pár schodů. Při dobré viditelnosti je odsud vidět nejvyšší hora Španělska Pico del Teide, kterou jsme my ale neviděli, protože byla nízká oblačnost. Opět zde teplo není, jste také ve výšce 1949 m.n.m.
Z nejvyššího vrcholu ostrova Gran Canaria jsme pokračovali do nejvýše položené vesnice na ostrově Artenara, kde se nachází muzeum domů ve skalách, ale bohužel v době naší návštěvy bylo zavřené z důvodu rekontrukce. Poslední zastávkou bylo město Teror, kde se nachází kostel s bohatě zdobeným zlatým a střbrným oltářem a uličky s barevnými domky.

San Bartolomé de Tirajana
Roque Nublo
paella in Teror
San Bartolomé de Tirajana
Teror
Třetí den jsme navštívili severovýchodní část ostrova. První zastávku jsme udělali ve vesnici Firgas, kde jsou častým bodem návštěv schody s  fontánou a vyobrazením všech ostrovů celého Kanárského souostroví. Potom jsme zajeli do města Arucas, kde se nachází katedrála, krásný park a v neposlední řadě i palírna rumu Arehucas, která je v provozu od roku 1884. Doporučuji jít na prohlídku, je krátká a na jejím konci čeká ochutnávka místních rumů. Samozřejmě jsme neodešli s prázdnou a několik rumů si odnesli i za cenu nadváhy, protože je výborný. Pokud byste si měli přivézt jen jeden suvenýr z Gran Canaria, tak určitě vezměte kanárský rum. 
Z Arucas jsme si to pak namířili do hlavního města Las Palmas, na které nám ale bohužel už nezbylo tolik času, kolik jsme chtěli. Nicméně vše důležité jsme si stihli prohlédnout, hlavně katedrálu Sv. Anny, dům Kryštofa Kolumba (Casa de Colón) a také část druhé strany města i pláž Playa de las Canteras.
Původně jsme chtěli ještě navštívit město Telde, které podle průvodce vypadalo pěkně, ale na to už bohužel nezbyl čas stejně jako na to, abych našla obchod Bimba&Lola a koupila si kabelku, po které už delší dobu toužím. Každopádně i to je další z důvodů, proč se vrátit na Kanárské ostrovy a třeba i do Las Palmas. :)

Arucas
Firgas
Plaza de Santa Ana, Las Palmas
Arucas
Firgas
Casa de Colón, Las Palmas
Plaza de Santa Ana, Las Palmas
Calle de Colń, Las Palmas

5 komentářů:

 1. Nevím, co psát kromě toho, že je to všechno krásné! Parádní dovolená! Paellu bych si hned dala.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkný...každej většinou dává fotky z Kanárů jen z pláží ale od tebe aspoň vidím, že je tam co vidět...

  OdpovědětVymazat
 3. Krásné fotky!

  http://missalexy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. To je pohádka. Děkuju Ti, Verunko, že jsi nám dovolenkovou exotiku tak krásně zprostředkovala....cítím se teď plná síly, jako kdybych tam byla s Tebou ;). ♥

  OdpovědětVymazat

Your amazing comments, if you like my blog, follow me. :)