pátek 30. října 2015

Inspiration & DIY: Black leather skirt


Černé kožené/koženkové sukně se mi již nějakou dobu líbí, ale sehnat na mě nějakou padnoucí se opět projevilo jako nadlidský úkol. Takže jsem se rozhodla, že si ji opět ušiju a spodek jsem dozdobila pajetkami ve tvaru kapek. Střih je z Burdy na áčkovou sukni.
Kožená sukně je opět jedním z univerzálním kousků, které se dají dobře kombinovat. S košilí a lodičkami se dá vzít i do práce, s džínovou košilí nebo proužkovaným tričkem pro casual vzhled a úplně jinak zase vypadá s volnějším svetrem a kotníčkovými botami. Mně se nejvíc zamlouvá elegantnější verze s bílou nebo světle modrou košilí a pak s rolákem, tak jak to zkombinovala Eva, protože to se blíží nejvíc mému stylu.
Brzy vám ji ukáži i v outfitu.
I've had long time black lather skirt on my wishlist but it seemed impossible to find the one which fits me. Therefore I decided to sew it and decorate it with metal dashes. The cut is from Burda do A¨line skirt.
This kind of skirt is variable piece. You can wear it with the sihrt and pumps to the job, for more casual look match it with jeans shirt or striped top and it looks different with ovesized jumper and ankle boots. I like at most the moe elegant version with white or light blue shirt and also with turtle-neck like Eva chose it because it very close to my style.
You'll see the skirt soon in outfit.photos by Pinterest and me

1 komentář:

  1. Other basic tips is next many effortless routines with every day schedule Strolling is the best way to reduce the excess weight easily Take advantage of your office steps as opposed to raise to be able to burn your calorie GC FIT 360 consumption You can also park the car minor not even close your office airport parking along with going for walks until finally your.

    http://www.supplementssellers.com/gc-fit-360-garcinia-cambogia/

    OdpovědětVymazat

Your amazing comments, if you like my blog, follow me. :)